Styl określa koncepcję całego remontu: wybór podłóg, wykończeń, mebli i elementów dekoracyjnych. Jednym z popularnych trendów jest eklektyzm, czyli łączenie stylów i stylizacji. Łącząc w ramach jednego projektu różne przedmioty, nadruki i faktury, projektanci umiejętnie łączą najlepsze tradycje przeszłości z wymaganiami współczesności.
Możesz spróbować wcielić się w modne wnętrze z obrazu lub zaprojektować swój własny dom. Jednak amatorskie eksperymenty, niepoparte znajomością zasad percepcji artystycznej i estetycznej, mogą sprawić, że wystrój wnętrza stanie się nijaki i zagracony. Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie stworzyć harmonijne i piękne wnętrze, lepiej trzymać się jednego kierunku. Oto pięć najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz i sposoby na ich zastosowanie w typowym miejskim mieszkaniu.
Styl minimalistyczny charakteryzuje się prostotą, praktycznością i powściągliwością. Nie nadaje się dla kolekcjonerów ani osób lubiących zbierać. Jego podstawową ideą jest posiadanie dużej ilości wolnej przestrzeni i jak najmniejszej liczby obiektów. Preferowane powinny być meble funkcjonalne o prostych formach geometrycznych. Brak wbudowanych szuflad, podłokietników i innych rozpraszających uwagę detali jest zaletą. Eleganckie dekoracje i masywne zasłony również nie są pomocne. Do ozdobienia ścian wystarczy kilka obrazów, a w oknach lepiej sprawdzą się żaluzje lub lekkie zasłony.
Schemat kolorystyczny jest zazwyczaj monochromatyczny - połączenie dwóch kolorów podstawowych z minimalną ilością jaskrawych akcentów. Na przykład biel w połączeniu z graficzną szarością i odrobiną pomarańczy. W dekoracjach staraj się wykorzystywać naturalne materiały, takie jak drewno, kamień naturalny lub cegła. Dekoracje podłóg i sufitów w stylu minimalistycznym nie zawierają ornamentów, wzorów, płaskorzeźb i innych skomplikowanych wzorów. Ten styl będzie szczególnie korzystny we wnętrzach małych mieszkań. Pomoże to wizualnie zmaksymalizować przestrzeń i jak najlepiej wykorzystać dostępne metry kwadratowe.
Mieszkańcy Europy Północnej są przyzwyczajeni do surowego klimatu i długich zim. Bogactwo pastelowych odcieni i naturalnych materiałów sprawia, że ich domy stają się przytulniejsze i cieplejsze. Głównym kolorem wnętrza jest biały. Łączy wszystkie strefy i wypełnia pomieszczenia światłem, odbijając promienie słoneczne. W takim przypadku lepiej nie umieszczać na oknach żadnych tkanin lub wybrać tkaniny półprzezroczyste. Odpowiednie są również bawełna i len, ale należy unikać falban i falbanek. Dywaniki, abażury i poduszki dekoracyjne w jasnych kolorach mogą ożywić przestrzeń. Kolejną oznaką stylu skandynawskiego jest duża liczba lamp podłogowych, kinkietów, różnych lamp i lampek.
Globalna tendencja do zrównoważonego rozwoju sprawiła, że ten styl jest jednym z najbardziej poszukiwanych. Podobnie jak w przypadku minimalizmu, dominującym stylem są praktyczne meble o minimalistycznym wzornictwie, często wykonane z jasnego drewna. Pokoje mogą być udekorowane kompozycjami kwiatowymi w szklanych wazonach, lustrami, świecami, ceramiką i obrazami o tematyce żeglarskiej. Tkaniny mogą również pełnić rolę dekoracyjną. Tkaniny często mają proste wzory kwiatowe i abstrakcyjne desenie. Nowoczesny lub dekoracyjny kominek i stół z litego drewna to nieodzowne elementy stylu skandynawskiego. Poroże łosia, futrzany dywanik czy pufa z blatem zamiast stolika kawowego to świetne dodatki do skandynawskiego wnętrza.
Styl loftowy zapoczątkowany został w przemysłowych dzielnicach Nowego Jorku. Dawne budynki fabryczne wyróżniały się niskimi cenami i szybko zostały przejęte przez cyganerię i przekształcone w miejsca kultury. Obecnie mieszkania na poddaszu cieszą się zainteresowaniem zamożnych młodych biznesmenów; niektóre pomieszczenia są wynajmowane na biura i przyjęcia. Klasyczne elementy stylu industrialno-urbanistycznego to wysokie sufity, ogromne okna, ceglane ściany, otwarte rury i systemy wentylacyjne.
Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu loftowym, możesz też urządzić zwykłe miejskie mieszkanie. Jedynym wymogiem jest to, aby koncepcja artystyczna poddasza w jak największym stopniu przypominała przestrzeń przemysłową lub magazynową. Ściany betonowe, szorstki tynk, nieobrobione drewno, mur z cegły lub ich imitacja to absolutna konieczność. Pozostawić odsłonięte grzejniki, rury, przewody i inne urządzenia. Drewniane okiennice i lampy wiszące z metalowymi oprawami wzmocnią pożądany efekt. Doskonałym wyposażeniem jest lada barowa, wysokie krzesła, ozdobne kolorowe beczki i dwustronne regały.
Zaawansowana technologia pojawiła się w latach 70. i była rozwinięciem trendów modernistycznych. We "wnętrzach high-tech" nie ma miejsca na tradycyjne materiały budowlane i klasyczne techniki. Wszystko zostało zaprogramowane z myślą o funkcjonalności i wygodzie. We wnętrzach i wykończeniach dominuje metal, plastik i szkło. Główne kolory to biały, czarny i szary. Wybierając urządzenia, należy zwrócić szczególną uwagę na ich wzornictwo. Stylowe i innowacyjne urządzenia są kluczowymi atrybutami tego trendu i zajmują centralne miejsce we wnętrzach.
Inne ważne cechy to duża ilość powierzchni odbijających światło i opraw oświetleniowych. W sypialni oświetlenie może być kombinacją reflektorów punktowych i futurystycznych żyrandoli. W sypialni doskonale sprawdziłoby się ultranowoczesne akwarium i łóżko z wbudowanym oświetleniem. Rozsuwane meble, lustra bez ram i szklane ścianki działowe to świetne rozwiązanie dla mieszkania w stylu high-tech. Styl high-tech jest prawie całkowicie pozbawiony dekoracji. Jeśli chcesz dodać trochę uroku, dodaj kilka czarno-białych zdjęć, obrazów abstrakcyjnych lub roślin doniczkowych w modnych metalowych doniczkach.
Naturalne kolory i tekstury w połączeniu z żywymi roślinami sprawiają, że miejskie mieszkanie staje się spokojnym i przytulnym miejscem do wypoczynku. We wnętrzach ekologicznych najlepiej stosować wyłącznie materiały naturalne: glinę, bambus, drewno, kamień. Ich wysoki koszt można częściowo zniwelować, stosując materiały z recyklingu - spróbuj zrobić stylowe donice z korków po winie lub półki z rusztowań. Nie zapomnijcie też przywieźć z letniej podróży kilku ładnych kamieni. Listwa przypodłogowa ozdobiona gruboziarnistymi kamykami morskimi może w ciekawy sposób wyróżnić wnętrze łazienki.
Aby nadać bardziej naturalny charakter, użyj mebli z litego drewna, wiklinowych krzeseł rattanowych, bali i lnianych zasłon. W tym przypadku wnętrze w stylu ekologicznym nie powinno być zbyt nasycone. Wystarczy dodać elementy akcentujące i wykończenia tematyczne. W łazience może być stylowa umywalka z onyksu i bambusowe ręczniki. W kuchni do dekoracji wnętrza można wykorzystać pęczki suszonych ziół i drewniane solniczki. W salonie szczególnie rzuca się w oczy pionowa aranżacja ogrodowa. Ten rodzaj dekoracji wymaga jednak stałej konserwacji i poważnych inwestycji.
Komentarze (0)