Od czego zacząć, jakiej wielkości powinna być kuchnia i na czym nie należy oszczędzać - te pytania nie dają Ci spać? W dzisiejszym artykule przedstawimy 6 wskazówek jak zaprojektować wnętrze bez projektanta i jak pomóc Ci iść naprzód - do wnętrza Twoich marzeń.

Każdy, kto kiedykolwiek musiał przeprowadzać remont lub właśnie to robi, wie, jak trudno jest obliczyć i dopasować sto procent. Oczywiście świetnie jest, jeśli masz wykształcenie projektanta lub możesz współpracować z profesjonalistą w tej dziedzinie. Ale jeśli okoliczności każą Ci ratować budżet rodzinny, będziesz musiał zrobić to sam.

Zacznij od podstaw

Ponieważ musisz sobie radzić z własnymi zasobami, zbuduj w głowie jasny schemat, w jaki sposób nie tylko dojdziesz do wymarzonego domu, ale jak w nim zamieszkasz. Wtedy właśnie staje się jasne, czego oczekujesz po remoncie.

Gdy masz już w głowie obraz swojego wymarzonego mieszkania i wybrałeś określony styl, skorzystaj z najbardziej dostępnego źródła informacji tekstowych i wizualnych: Internetu. Na przykład, wiesz na pewno, że styl skandynawski jest Twoim ulubionym stylem i marzysz o tym, aby stał się rzeczywistością w Twoim domu. Wpisz w wyszukiwarkę hasło takie jak "skandynawskie wnętrza", a Google poda Ci wiele informacji. Spróbuj przeszukać strony z profilami.

Od tego momentu czeka Cię prawdziwa uczta. Zapoznaj się ze stylem, w jakim chcesz urządzić mieszkanie i zastanów się, jakie wykończenia, kolory i meble wybierzesz. Należy tylko być bardzo ostrożnym, ponieważ w Internecie mogą znajdować się błędne informacje: należy pamiętać, że barok i rokoko to różne style, a secesja nie ma nic wspólnego z art nouveau. 

Wskazówka: uporządkuj zgromadzone materiały. Utwórz w komputerze kilka folderów: "Pokój dzienny", "Sypialnia", "Jadalnia" i posortuj wszystkie zdjęcia oraz materiały tekstowe. W ten sposób łatwiej będzie Ci zaprezentować efekt końcowy każdego pomieszczenia i całego domu. O wiele łatwiej będzie też wybrać materiały i meble.

Projektowanie

Właściwe planowanie

Właściwe planowanie nie jest łatwym zadaniem. Profesjonalni projektanci uczą się tego przez sześć lat, ale Ty masz na to znacznie mniej czasu. Aby uzyskać pożądany rezultat i dobry układ, należy wziąć pod uwagę główne czynniki:

  • Funkcje - zdecyduj, do czego służy każde z pomieszczeń, do czego służą poszczególne meble. Być może nie potrzebujesz jadalni, wystarczy mały barek; ogromne podwójne łóżko w małym mieszkaniu to luksus i lepiej kupić rozkładaną sofę, ale nie mniej wygodną.
  • Ergonomia - nie możemy się bez niej obejść. Policz, jak najlepiej ustawić meble, aby wszystkie drzwi łatwo się otwierały, szuflady wysuwały i można było przejść między stołem jadalnym a blatem kuchennym.

Nikt przecież nie zrezygnował ze starej, sprawdzonej metody. Wydrukuj plan w skali 1:50/ 1:100 i wytnij kawałki papieru, najlepiej kolorowego, które będą imitować ściany i przedmioty. Ułóż je w określonej przestrzeni i sprawdź się. Szczególnie w przypadku planów zagospodarowania przestrzennego jest to bardzo pomocne. Jeśli jesteś leniwy, zrób to przynajmniej z dokładnością do milimetra.

Wskazówka: Właściciele domów w blokach mieszkalnych nie mogą ignorować faktu, że sąsiedzi mogą sprawiać kłopoty. To jak siła wyższa: jeśli ściany w domu są zbyt cienkie, a sąsiedzi lubią hałasować - izolacja akustyczna nie zaszkodzi; jeśli boisz się, że możesz zostać zalany - umieść czujniki w podłodze.

Określ swój rozmiar

Jeśli chcesz, aby gotowanie w kuchni sprawiało Ci przyjemność, a spotkania towarzyskie z przyjaciółmi odbywały się w salonie, zdecyduj o wymiarach każdego z pomieszczeń:

  • sypialnia powinna mieć co najmniej 12 metrów kwadratowych; 
  • toalety - co najmniej 3 metry kwadratowe
  • łazienka - co najmniej 5 metrów kwadratowych;
  • kuchnia z jadalnią - co najmniej 15 metrów kwadratowych
  • pokój dzienny - co najmniej 15 metrów kwadratowych;
  • przedpokój - co najmniej 5 metrów kwadratowych (wielkość przedpokoju jest bezpośrednio uzależniona od obecności i wielkości przedpokoju).

Aby pomieszczenia były jak najbardziej funkcjonalne, Twoim zadaniem jest zbliżenie ich geometrii do kwadratu. Nie należy urządzać zbyt wąskiego przedpokoju (co najmniej 120 cm), w przeciwnym razie nie tylko nie będzie można wstawić do niego szafy, ale także bardzo trudno będzie się po nim poruszać. Podczas planowania należy uwzględnić przestrzeń potrzebną do otwierania drzwi do łazienek, która powinna wynosić co najmniej 70 cm. Oczywiście należy pamiętać, że muszą się one otwierać na zewnątrz, tak jak drzwi wejściowe.

Wskazówka: Należy zwrócić szczególną uwagę na położenie okien. W pokoju dziennym nie ma problemu, ale w sypialni i kuchni już tak.

Projektowanie

Konsensus

Oczywiście chcesz, aby Twój dom był wyjątkowy, a wnętrza stylowe i modne. Jednak poleganie wyłącznie na tych cechach nie jest dobrym pomysłem. Dążenie do celu jest solidną podstawą każdego programu. Dla każdego jest to inna koncepcja, dlatego zaczynamy od czynników wspólnych i rozważamy następujące kwestie:

  • Liczba stałych mieszkańców - przeznaczenie i wielkość pomieszczeń, wybór mebli, organizacja przechowywania.
  • Potrzeby każdego członka rodziny: tata potrzebuje oddzielnego gabinetu, mama - ogrodu zimowego, a babcia i dziadek - mieszkania dla gości. 
  • Ich życzenia i preferencje: Ty próbujesz zmieścić w salonie trzyosobową sofę, podczas gdy Twój mąż marzy o wygodnym skórzanym fotelu w tym samym pomieszczeniu - trzeba będzie dojść do konsensusu.
  • Jak często będziesz gotować i spożywać posiłki w domu. Czy w ogóle będziesz tam mieszkać, czy też będziesz przyjeżdżać. Jeśli mieszkasz sam, jesz lunch w pracy, a kolację lubisz jeść w kawiarni, nie potrzebujesz dużej szafki kuchennej z mnóstwem szuflad i półek. Sześcioosobowy stół w jadalni powinien zostać zastąpiony rozkładanym lub przenośnym stołem kompaktowym.

Wskazówka: Określ potrzeby każdego członka rodziny z osobna, a następnie wyciągnij wnioski dla całej rodziny. To jest jak małe państwo. Zorganizujcie referendum, bo wotum nieufności dla waszego "rządu" jest gwarantowane.

Nie możesz zrealizować planu? Zacznij już na placu budowy.

Na pierwszy rzut oka, wybór mebli wydaje się prostą sprawą, którą można załatwić na koniec remontu. Ale tak nie jest, ponieważ kształt i rozmiar mebli zadecyduje o planie podłogi i Twoim sukcesie jako projektanta. Potrzebujemy gołej kalkulacji, tektury i kredy. Do rysowania na podłodze lub modelowania bezpośrednio na placu budowy:

  • sofa i fotele - głębokość 100 cm;
  • łóżko podwójne - o szerokości co najmniej 160 cm i łóżko pojedyncze - o długości co najmniej 120 cm; 195 cm do 225 cm
  • stół jadalny dla 4 osób - o średnicy co najmniej 100 cm lub ustawiony obok siebie, o wysokości 77-80 cm
  • w kuchni - głębokość 60 cm, dotykająca dna kuchni, i wysokość około 87-90 cm;
  • drzwi w łazience - szerokość 70 cm (otwór 80 cm); w pozostałych pomieszczeniach, jeśli to możliwe, należy je powiększyć, ale nigdy nie powinny być większe niż 90 cm (otwór 100 cm). Drzwi są zawsze o 10 cm węższe od otworu.

Wskazówka: Należy pamiętać o pozostawieniu odstępu między przeszkodami (meblami). Idealnie, jeśli wynosi ona 60 cm lub więcej, a w rzadkich przypadkach 45-50 cm. Jeśli nie dokonasz prawidłowych obliczeń, będziesz musiał poruszać się po swoim domu jak pociąg (a to nie jest przyjemne doświadczenie).

projektowanie wnętrz

Nie oszczędzaj na sobie

Niemal niemożliwe jest zmieszczenie się w budżecie, ale oszczędzanie nie oznacza cięcia kosztów. Remont kuchni to z zasady kosztowna sprawa.  Jest to część domu, która jest stale narażona na działanie agresywnego środowiska: trzaskamy drzwiami, upuszczamy i rozlewamy płyny oraz stawiamy gorące garnki i patelnie tam, gdzie nie powinny się znajdować. Zapomnij więc o "tańszych" blatach i podłogach, bo przypomni Ci się przysłowie: "Skąpiec płaci dwa razy". Jeśli jednak masz mocno ograniczone środki na remont kuchni, sprawdź nasze 10 sposobów jak szybko i niedrogo nadać kuchni świeży wygląd.

Również w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych wszystko jest jasne i czyste: wysokiej jakości bateria lub głowica prysznicowa będzie służyć znacznie dłużej. Dotyczy to również grzejników. Wyroby sanitarne najlepiej wybierać z certyfikatem wyrobu - dzięki temu nie trzeba się martwić o żółknące umywalki i bidety.

Kolejnym elementem, który wymaga Twojej hojności, jest podłoga. Chociaż Twój dom nie jest stacją metra, weź pod uwagę, że ludzie stale chodzą po podłodze. W związku z tym ma tendencję do zużywania się i niszczenia. Pamiętaj, że nie ma nic lepszego niż naturalna, dobrze ułożona podłoga.

Wskazówka: Przede wszystkim nie należy skąpić na instalacjach (rury, elektryka, kaloryfery, okna). Trzy powyższe punkty to wierzchołek góry lodowej. Można jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy na meblach i tekstyliach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz