Aby stworzyć azjatycki wystrój wnętrza, należy przyjrzeć się bliżej kulturze największego kontynentu świata. Pojęcie stylu azjatyckiego opiera się głównie na wpływach z dalekiego wschodu, Chin, Malezji i Tajlandii. Wszystkie te kraje, a także kultury w nich występujące, są bardzo egzotyczne i intrygujące. Orientalne wnętrza mają ogromny wpływ na zachodnich projektantów - jest to szczególnie widoczne w stylu Glamour i Art Nouveau 

Dekoracje azjatyckie

Kolory we wnętrzach azjatyckich

Często styl azjatycki charakteryzuje się połączeniem brązu z jaskrawym pomarańczem lub głębokim błękitem. Brązu nie wolno jednak łączyć z kolorami pastelowymi, w przeciwnym razie traci się całą egzotykę. Również w chińskich wnętrzach często stosuje się połączenie czarnego, błyszczącego lakieru z odcieniami złota lub czerwieni.

Wystrój wnętrz azjatyckich charakteryzuje się czystymi, gładkimi liniami, które są również obecne w trendach wzornictwa japońskiego. Bardzo niskie meble pasują do stylu azjatyckiego. Pomieszczenie można wzbogacić o dodatki w postaci orientalnych wazonów, świec i stolika kawowego. Niektóre ściany mogą być również ręcznie malowane - technika ta jest często stosowana w przypadku ścian działowych w tym samym pomieszczeniu. Wnętrze często wzbogacane jest także przez dywanik z krótkim włosiem, poduszki i oświetlenie punktowe. Urządzając pokój w stylu azjatyckim, należy pamiętać o harmonii z naturą. Mieszkańcy krajów orientalnych nie uznają obfitości mebli - wybierają wielofunkcyjne, ale niewielkie komody, proste łóżka bez topornych oparć, wysokie, zgrabne szafy z dużą ilością szuflad.

Najlepszym materiałem jest naturalne drewno, często malowane na czarno i lakierowane. Chińczycy i Japończycy lubią błyszczące rzeczy we wnętrzach. Meble bambusowe, rolety bambusowe, dywaniki i serwetki są również bardzo popularne w azjatyckich wnętrzach.

W krajach azjatyckich kocha się i docenia przyrodę. Dlatego w każdym autentycznym azjatyckim wnętrzu musi być roślinność. Im więcej żywych roślin we wnętrzu, tym lepiej, ale oczywiście trzeba znać ograniczenia. Główne "drzewo azjatyckie" jest uważane za bonsai, a kilka doniczek z tym drzewem można ustawić w pomieszczeniach bez zakłócania ich spokoju.

Kwiaty w domu

W japońskich wnętrzach okna nie są szczególnie dekorowane, ale najważniejsze jest, aby były duże. Duże okna w Japonii są zazwyczaj zasłaniane żaluzjami lub bambusowymi zasłonami. Wnętrze chińskie jest nieco bardziej postępowe, co oznacza ciężkie, haftowane zasłony ze złotymi frędzlami. Wnętrza azjatyckie to przede wszystkim duże, niezagracone przestrzenie z minimalną ilością ścian. Zamiast ścian stosuje się ekrany w stylu azjatyckim. Z reguły na ekranach tych znajduje się obraz w formie hieroglifów lub wzoru roślinnego. Jeśli chodzi o same hieroglify, to można je stosować we wnętrzach azjatyckich, ale bardzo ostrożnie. Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu autentyczny styl azjatycki, powinieneś najpierw dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne znaki, a dopiero potem wykorzystać je w swoim wystroju. Każdy znak ma w Japonii i Chinach mistyczne znaczenie, dlatego należy używać ich ostrożnie, aby nie wpłynąć na aurę w domu. Woda jest również bardzo ważnym elementem wnętrz azjatyckich. Azjaci przywiązują szczególną wagę do wody, ponieważ przenosi ona do domu zdrowie i spokój, dlatego w azjatyckich wnętrzach nie może zabraknąć źródła czystej wody. Może to być akwarium ze złotymi rybkami, mała fontanna, a nawet wodospad na ścianie. Najważniejsza jest bulgocząca woda, która powinna symbolizować Twoją witalność.

Zalety stylu azjatyckiego we wnętrzach

Główną zaletą stylu azjatyckiego jest jego uniwersalność. Można je zaprezentować w bardzo egzotyczny sposób lub w sposób stonowany. Na przykład, jeśli wybierzesz styl chiński, wnętrze będzie bardzo bogate, z kontrastami złota i czerwieni, będą tam odpowiednie kaligraficzne czcionki, smoki i inne etniczne symbole Chin. Jeśli jednak wnętrze jest zaplanowane bliżej stylu japońskiego, jest to prosta, neutralna przestrzeń z naturalnymi, gładkimi przedmiotami bez nadmiernej dekoracji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz