Atmosfera wolności, młodości, odrzucenie przepychu i ozdób - to wszystko tworzy "loft", prawdopodobnie najtańszy w stworzeniu, nieco buntowniczy i cyganeryjny styl, którego nazwę "loft" tłumaczy się jako "poddasze", co dość dokładnie oddaje jego nastrój.

Trend ten pojawił się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to z powodu rosnących cen ziemi w Nowym Jorku producenci byli zmuszeni przenieść produkcję na przedmieścia. Opuszczone pomieszczenia przemysłowe - magazyny, warsztaty i fabryki - stały się pułapką na cyganerię: artystów, malarzy i innych twórczych ludzi, którzy nie mieli zbyt wiele pieniędzy, ale za to wiele pomysłów, jak udekorować i wykorzystać te pomieszczenia do pokazów, wystaw i życia.

Cechy stylu loftowego we wnętrzu apartamentu

  • Prace wykończeniowe są nierówne lub w ogóle ich nie ma. Ściany z cegły, betonu ze śladami szalunków, ściany malowane, tynk chropowaty lub uszkodzony.
  • Elementy konstrukcyjne i przewody użytkowe, takie jak belki, słupy metalowe, rusztowania, rury wentylacyjne, wodociągowe i kanalizacyjne, nie są ukryte, lecz stanowią efekt optyczny.
  • Elementy dekoracyjne - nowatorskie gadżety mające bawić i przyciągać uwagę: znaki drogowe, hamaki, huśtawki, nietypowe oprawy oświetleniowe i nowoczesne rzeźby.
  • Odpowiednie są również meble surowe, sklepowe i warsztatowe oraz stare, zużyte meble o prostych kształtach.
  • Pomieszczenie jest podzielone na strefy za pomocą ekranów, mebli lub kolorów. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe.
  • Okna są duże, często witrażowe, z cienkimi obramowaniami, przypominające okna fabryczne.

Styl loftowy

Kolorystyka

W stylu loftowym dominują kolory matowe, rozbielone, surowe, fabryczne. Budzą one skojarzenia z warsztatami, fabrykami, placami budowy: są to biel, czerń, odcienie szarości i brązu.

Zestawienie kolorów jest często bardzo kontrastowe - bardzo ciemny brąz, szarość lub czerń są zestawione z dużymi białymi płaszczyznami.

Meble są utrzymane w tych samych przygaszonych, stonowanych barwach, a jaskrawe i nasycone akcenty są możliwe, ale bardzo rzadkie.

Wykończenie ścian, sufitów i podłóg

We wnętrzach w stylu loftowym stosuje się cegłę, nieotynkowaną lub częściowo otynkowaną, najczęściej pomalowaną na biało. Beton szorstki ze śladami szalunków lub beton gładki z charakterystycznymi plamami i smugami. Stare, zużyte, nielakierowane drewniane podłogi.

Ogólnie rzecz biorąc, wnętrze powinno wyglądać na nieco niechlujne, niedokończone, z oznakami użytkowania. Podążając za tym stylem, powinniśmy odnajdywać piękno w cechach zniszczonego, może nawet opuszczonego budynku, w który tchnięto nowe życie, odkrytych konstrukcjach, kanałach zwisających z sufitu i rurach biegnących po ścianach.

Styl loftowy

Meble i dekoracje

Meble mają być nieco brutalne i rustykalne. Żadnych falbanek, koronki i klasyczne wyrafinowanie. Jeśli wygląda jak kupiony na wyprzedaży lub wykonany z ręcznie robionych materiałów, to jest to coś, czego potrzebujesz. Ale nowe minimalistyczne meble również się sprawdzą, jeśli będą wystarczająco skromne i w odpowiedniej kolorystyce. Przy projektowaniu w stylu loftowym ważne jest, aby poświęcić wystarczająco dużo czasu na dopracowanie szczegółów wnętrza.

Najbliższe skojarzenia będą związane z poddaszem, na którym znajduje się osobliwa mieszanka różnych starych i nowych przedmiotów, z których każdy ma swój własny styl, ale wszystkie są dobrane w tym samym duchu i w tej samej kombinacji kolorystycznej.

Loftowy wystrój wnętrz dobrze uzupełniają elementy miejskie, takie jak dawne znaki drogowe, szyldy czy plakaty.

Sprawdź także: 5 najmodniejszych stylów wnętrz do mieszkania w mieście

Wolna przestrzeń

Ducha loftu można odtworzyć w każdym mieszkaniu lub domu, niezależnie od układu, ale jedną z jego cech jest możliwie swobodny układ, minimum ścianek działowych. Duże, dwupiętrowe przestrzenie wyglądają w loftach niezwykle stosownie. Dlatego też, jeśli planujesz budowę domku w stylu loftowym, musisz zadbać o jak najbardziej swobodny układ pomieszczeń i przestrzegać tych cech stylu.

Salon w stylu loftowym z belkami lub ciekawymi kratownicami, które splatają się pod sufitem, będzie wyglądał szczególnie dobrze. Bardzo efektowne jest również połączenie salonu z otwartym pomieszczeniem na drugim poziomie. Może to być sypialnia lub gabinet.

Jeśli nie możesz stworzyć pomieszczenia z dwoma źródłami światła - pomieszczenia z wysokimi sufitami będą wyglądały bardzo organicznie. W takiej przestrzeni jest wystarczająco dużo miejsca na ekspresyjne elementy pod sufitem: kanały, belki, duże elementy dekoracyjne (na przykład model samolotu lub roweru).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz