Historia kominków sięga starożytności. Początkowo ich głównym zadaniem było dostarczanie ciepła, a z czasem stały się dziełem sztuki piecowej. Rola urządzenia grzewczego zeszła na drugi plan, kominek stał się ozdobą domu, tworząc szczególną atmosferę i zapewniając komfort. Pojawiły się kominki różnych typów i stylów.

Rodzaje kominków

Kominek we wnętrzu domu to wspaniałe rozwiązanie, zwłaszcza w chłodne zimowe wieczory. Prawdopodobnie każdy chciałby wrócić do domu i rozsiąść się wygodnie w fotelu przy kominku, który emanuje ciepłem i spokojem. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów kominków domowych. Jedyne, co musisz zrobić, to zdecydować, do czego chcesz go użyć, np. do dekoracji wnętrza lub ogrzewania pomieszczenia.

Rodzaje kominków domowych klasyfikuje się zazwyczaj według ich lokalizacji:

  • Wbudowany. Są one wbudowane w ścianę i powstają w tym samym czasie, co budowa domu.
  • Montaż na ścianie. Ten typ kominka można zbudować w domu, który jest już użytkowany. Montuje się go na ścianie nośnej, do której przymocowany jest komin.
  • Narożnik. Jeden z najpiękniejszych wariantów. Jedna strona może być wbudowana w ścianę domu.  
  • Wolnostojące lub centralne - jak sama nazwa wskazuje, kominki te instaluje się na fundamencie w centrum pomieszczenia.

Kobieta przy kominku

Kominki w nowoczesnym wnętrzu - różnorodność stylów

Kominki domowe nie są już tylko urządzeniem grzewczym, ale bardzo się zmieniły. Obecnie istnieje wiele stylów kominków. Powstały one w różnych epokach, co odcisnęło piętno zarówno na ich wyglądzie, jak i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Istnieje tak wiele stylów, że opisanie ich wszystkich jest niewdzięcznym zadaniem. Niemniej jednak większość kominków opiera się na tradycyjnym stylu, modyfikowanym zgodnie z zasadami projektowania obowiązującymi w danej epoce.

Tradycyjny kominek wiejski

Styl tradycyjny, wiejski lub rustykalny - tworzą one najbardziej przytulną i ciepłą atmosferę we wnętrzu, dzięki temu, że materiały użyte do ich wykonania mają niezwykle naturalny i atrakcyjny wygląd. Styl rustykalny wyróżnia się naturalnością dzięki specjalnemu wykończeniu portalu. Nie ma tu wymyślnych dekoracji. Rustykalne budynki wykończone są z grubo ciosanych kamieni, skały muszlowej i dolomitu.

W tradycyjnym stylu rustykalnym dominuje granit i marmur o gładkich, równych powierzchniach. Można stosować skałę muszlową, ale będzie ona również szlifowana.   

Kominek rustykalny

Klasyczny kominek

Zwięzłość, harmonia i czystość proporcji to główne cechy, które wyróżniają kominek w stylu klasycznym. Prawdziwą cechą charakterystyczną klasycznych konstrukcji jest ścisły portal w kształcie litery U z minimalną ilością dekoracji. Spokojne i nigdy się nie starzejące, klasyki pasują do różnych wnętrz. Być może nieco pretensjonalny i niestosowny, będzie wyglądał nie na miejscu jedynie w technologicznych i ultraminimalistycznych stylach współczesnych.

Barok, rokoko i empire

Główną cechą tego stylu jest bogactwo. Portal kominkowy jest bogato zdobiony skręconymi kolumnami, listwami oraz obfituje w zakrzywione elementy dekoracyjne i powierzchnie. Marmurowy, złocony i zdobiony brązem portal jest prawdziwie luksusowy.

Styl rokokowy jest podobny do barokowego, dominują w nim zaokrąglone kształty i bogactwo dekoracji, ale fronty w tym stylu są lżejsze i mają mniejszy portal. A przecież tego stylu nie można nazwać skromnym i spokojnym. Wciąż jest tak samo bogaty i luksusowy jak barok.

Styl empire to artystyczny styl historyczny powstały we Francji w XIX wieku. Jego cechami szczególnymi są teatralny przepych i ceremonialny patos. Kolory czerwony, niebieski i biały są mocne i uderzające, a styl charakteryzuje się misternymi ornamentami, takimi jak owale, koła i diamenty.

Nowoczesne style kominkowe

Nowoczesny styl wyróżnia się tym, że zawiera podstawowe elementy stylu klasycznego, ale tylko jako podstawę. Nowoczesne kominki otrzymały prostokątny, rzadziej półokrągły kształt portalu od podstawowej idei klasycznej. Nowoczesność przyniosła najbardziej nieoczekiwane materiały wykorzystywane przez rzemieślników do projektowania kominków.

Awangardę i high-tech wyróżnia przede wszystkim połączenie dość odważnych rozwiązań konstrukcyjnych, nietypowych kształtów i nowoczesnych materiałów ogniotrwałych, takich jak szkło, stal nierdzewna, stal zbrojeniowa, ceramika itp. W rezultacie otrzymujemy awangardowy kominek, w którym wszystko jest ograniczone wyłącznie wyobraźnią samych projektantów i prawami fizyki, choć nawet to jest czasem wątpliwe.

Nowoczesny kominek

Kominek dekoracyjny - źródło ciepła

Należy zauważyć, że kominki dekoracyjne to zupełnie inny rodzaj kominka, który nie ma absolutnie żadnego związku z pyłem węglowym, otwartym ogniem i innymi niedogodnościami występującymi w prawdziwych kominkach opalanych drewnem. Ten typ kominka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości zainstalowania w domu tradycyjnego kominka. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, a w rzeczywistości nie jest to nawet dopuszczalne w nowoczesnym mieszkaniu.

W takich przypadkach można zastosować kominki dekoracyjne, które są jak najbardziej zbliżone do prawdziwego kominka, a oprócz wizualizacji ognia wytwarzają również ciepło, a nawet wydają dźwięki imitujące trzaskanie drewna.

Inne rodzaje kominków:

  • kominki elektryczne;
  • kominki gazowe;
  • fałszywe kominki;
  • biokominki.

Kominek dekoracyjny to coś więcej niż tylko mebel, może on naprawdę sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, tworząc komfortową, ciepłą atmosferę, która mile zaskoczy zarówno właścicieli, jak i przybywających do domu gości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz