Co to jest przytulny dom? Każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie przytulności. Dla większości z nas liczy się jednak komfort i relaksująca atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi i spotkaniom towarzyskim. Jednak to, jak wyglądają nasze pokoje, czy są piękne i atrakcyjne wizualnie, nie jest naszym najmniejszym zmartwieniem, jeśli chodzi o przytulność.

Istnieje wiele stylów, które zostały z powodzeniem wykorzystane w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Każdy projektant powie Ci, że niektórzy klienci lubią styl klasyczny, inni wolą minimalizm, jeszcze inni uwielbiają orientalny przepych, a czwarty uważa, że prowansja jest idealna. 

Nie zdawaj się całkowicie na projektanta, jeśli chodzi o wybór stylu dla Twojego domu. Trendy są interesujące, ale to Ty będziesz mieszkać w domu, a nie Twoi goście. Nie ma sensu projektować ultramodnego wnętrza, jeśli nie jest ono dla Ciebie atrakcyjne.

Wnętrze mieszkania

Czy wybrany styl pasuje do Twojej osobowości?

Styl domu w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedla osobowość jego właściciela. Niektórzy ludzie mają w domu wszystko poukładane na półkach, na ścianach i z naklejonymi etykietami. Ktoś ma wszystko pomieszane, porozrzucane i porozrzucane, ale właścicielowi jakoś udaje się poruszać w tym całym chaosie, twierdząc, że to jego środowisko pracy.

Oddzielną kwestią jest również kolorystyka.

Jak wybrać kolory do swojego domu?

Lubisz jasne kolory i świąteczną atmosferę? Boho w stylu pop art jest dla Ciebie idealne.

Wolisz spokojną biel i szarość, np. beż i jasną oliwkę? Zobacz wnętrza w stylu klasycznym, skandynawskim lub postaw na minimalizm.

Przyciąga Cię energia odcieni ochry, czerwono-brązowych i żółto-złotych? Spodoba Ci się styl marokański lub indyjski.

Wnętrze mieszkania

Chcesz urządzić dom w jednym stylu, czy może chcesz urządzać pokój po pokoju?

Zadaj sobie pytanie: czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? Czy łatwo dzielisz się swoim życiem i chwalisz się nim? A może cenisz sobie prywatność i poufność? Jeśli wolisz otwartość - do wszystkiego można wybrać dowolny styl, nawet najbardziej ekstrawagancki.

Dla introwertyka najlepszym rozwiązaniem jest salon i pokój gościnny w dowolnym tradycyjnym, konwencjonalnym stylu, natomiast sypialnia i inne prywatne pomieszczenia powinny być urządzone tak, jak lubisz, nawet jeśli masz bardzo oryginalne upodobania. Nie będziesz się czuł skrępowany, jeśli Twoi goście będą wyrażać zdziwienie, oglądając Twoje wnętrze. A jednocześnie dom będzie pasował do Twojej osobowości i będziesz się w nim czuł komfortowo.

Mieszkanie otwarte czy ukryte?

Jest to również ważne pytanie. Lubisz otwarte półki z naczyniami, kolekcje zdjęć lub dekoracji na ścianach, rozłożone pledy, serwetki i ręczniki? Styl śródziemnomorski, boho lub wiejski będzie bardziej odpowiedni dla Ciebie.

Wolisz ukryć wszystkie niezbędne rzeczy, pozostawiając czyste powierzchnie i minimalną ilość dekoracji? Wybierz minimalizm, high-tech, a może lounge lub czystą klasykę.

Nowoczesne mieszkanie

Styl i styl życia we wnętrzach

Styl życia jest prawdopodobnie decydującym czynnikiem przy wyborze stylu domu.

Przede wszystkim dom wymaga regularnego sprzątania. Czy jesteś gotowy, aby co tydzień wycierać wszystkie naczynia na otwartych półkach, czy wolisz trzymać je w zamkniętej szafce? Serwetki i obrusy, dywaniki i pledy pokrywają się kurzem, tak jak wszystko inne w domu. Ale powierzchnię stołu można odkurzyć w minutę, a koronkowe serwetki trzeba wyprać, wyprasować i ułożyć w odpowiedniej kolejności, co jest procesem dość czasochłonnym.

 Wszystkie przedmioty dekoracyjne utrudniają sprzątanie domu, a jeśli jest ich dużo, trzeba pokochać sprzątanie lub wynająć profesjonalną ekipę sprzątającą.

Dom nowoczesnego pracującego człowieka jest zazwyczaj wypełniony różnego rodzaju urządzeniami. Zaawansowany technologicznie styl sprawia, że można je łatwo umieścić w domu, nawet w małym mieszkaniu w mieście. Ale spróbuj wkomponować te wszystkie cuda techniki we wnętrze orientalne lub w stylu wiejskim, używając skrzyń, ławek i kufrów!

Jednocześnie styl country jest idealny do domu na wsi. Podobnie jak styl skandynawski z dużymi, otwartymi oknami, kominkiem i wystrojem inspirowanym naturą.

Niektóre style aranżacji wnętrz są tak uniwersalne, że można je dostosować do wszystkich rodzajów przestrzeni. Na przykład styl klasyczny, niemiecki funkcjonalizm lub ten sam styl nowoczesny, który ma wiele odmian.

Klasyczny styl wnętrza

Odnajdywanie własnego stylu w praktyce

Odłóż na bok pomysł chodzenia na targi i sprawdzania najnowszych trendów w modzie wnętrzarskiej, oczywiście o ile nie jesteś ikoną stylu lub blogerką modową. Wybierasz wnętrza, w których chcesz mieszkać, a nie tylko się nimi chwalić.

Najprostszym sposobem jest obejrzenie w internecie zdjęć rozwiązań wnętrz w różnych stylach. Niektóre opcje nie spodobają Ci się na pierwszy rzut oka, i to z różnych powodów - nie są piękne, niepraktyczne, zbyt jasne, zbyt ponure, zbyt pretensjonalne lub po prostu nudne. Wszystko, co przyciąga uwagę, jest warte bliższego przyjrzenia się.

Co należy ocenić:

  • przeanalizuj cechy wnętrza i oznaki stylu - czy są wyraziste, czy słabo zaakcentowane;
  • wyobraź sobie, jak będzie wyglądał w Twoim pokoju;
  • zastanów się, jak wykorzystać istniejące meble lub dekoracje i z czym je połączyć;
  • oceń swoje zasoby finansowe i sposoby ich wykorzystania;

Następnie można przystąpić do realizacji projektu. I jeszcze jedno, na wypadek, gdybyś zapomniał powiedzieć swojemu projektantowi, że nigdy nie znajdziesz określonego stylu wnętrza w jego najczystszej formie. W najbardziej stylowych wnętrzach są detale, których nie da się przypisać do żadnego konkretnego stylu, i są też elementy, które śmiało można przypisać do innego stylu. Nie bój się więc eksperymentować.

Życzymy powodzenia i twórczej inspiracji!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz