W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup starego domu z różnych względów. Wśród nich można wymienić na przykład dobrą lokalizację lub dość dużą powierzchnię działki. Jednak zakup starego domu bardzo często wiąże się z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowych. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się ze specyfiką najważniejszych procesów. Przedstawiamy 11 pomysłów, jak odnowić stary dom.

1. Przemaluj ściany

Najprostszym i najtańszym sposobem na unowocześnienie wnętrza jest przemalowanie ścian. Właściciel starego domu poniżej postanowił nadać wnętrzu skandynawski styl i charakter, dlatego poza zostawieniem starych stylowych drzwi jako główny kolor ścian wybrał biel.

Białe wnętrze

2. Połącz oba te elementy

Jeśli Twój budżet nie pozwala na drogie wykończenia i designerskie dodatki, postaw na czyste kolory i sprawdzone kombinacje. Oprócz bieli, w kuchni w tym domu zastosowano bogaty szary kolor, a także tapetę z biało-szarym wzorem. Prosty sojusz, w którym wygrywają wszyscy.

3. Nie zapomnij o jasnych akcentach

Twórca tego wnętrza dodał jaskrawe akcenty kolorystyczne - czerwone, niebieskie. Jest to typowy styl skandynawski, ale sprawdza się również w innych wnętrzach. Najważniejsze jest, aby nie przesadzić i wybrać kolory, które współgrają ze sobą.

4. Zadbaj o stare meble i zachowaj je

Kto powiedział, że stare meble nie pasują do współczesnego wystroju? Wręcz przeciwnie, coraz częściej zdarza się, że w świeżo wyremontowanym pokoju można znaleźć starą komodę po babci lub biurko po dziadku. Na przykład w sypialni tego przytulnego domku truismo w stylu vintage harmonizuje z nowoczesnym łóżkiem i nowymi oprawami oświetleniowymi.

Stare meble

5. Renowacja parkietu i schodów

W starych domach drewniane podłogi i schody po renowacji mogą przetrwać dziesiątki lat. Jeśli drewno jest w zadowalającym stanie, znacznie taniej i łatwiej jest je nieco odnowić niż montować nowe schody i układać na nowo parkiet.

6. Przygotuj wygodną kuchnię

Z kolei w kuchni lepiej nie oszczędzać! Na dłuższą metę lepiej jest kupić naprawdę dobrą kuchnię i zadbać o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni życiowej.

7. Nie pozbywaj się kominka

Zwróć uwagę, jak przytulnie wygląda kącik wypoczynkowy w tym małym domu. Nie mniej ważną rolę w tworzeniu komfortowej atmosfery odgrywa kominek. Jeśli remontujesz starą konstrukcję z kominkiem, postaraj się go zachować i unowocześnić. Zazwyczaj nie kosztuje to zbyt wiele, ale rodzinne wieczory przy kominku są bezcenne.

Kominek w domu

8. Daj szansę zabytkowym dywanom

Wbrew powszechnej opinii nie trzeba pozbywać się starego dywanu. Jeśli jest w dobrym stanie, a wzór i kolorystyka cię nie zrażają, wypierz ją na sucho, aby pozbyć się brudu i kurzu, i poszukaj odpowiedniego miejsca dla "starocia".

9. Zaopatrz się w rośliny domowe

Rośliny doniczkowe to jeden z tanich i skutecznych sposobów na odświeżenie przestrzeni, nadanie jej przytulnego charakteru i poprawę klimatu w pomieszczeniu. Przy okazji, dla tych, którzy ciągle zapominają o podlewaniu kwiatów, istnieje ogromny wybór roślin, które są łatwe w pielęgnacji.

Rośliny domowe

10. Odrobina ironii też jest dobra

Nie traktuj wystroju wnętrza zbyt poważnie: w końcu to przestrzeń życiowa, a nie zdjęcie z błyszczącego magazynu. Masz ochotę włączyć do dekoracji zabawki dla dzieci lub kupić dywan z wzorem szachownicy? Zrób to, pozwól sobie na odrobinę ironii.

11. Zrób z balkonu miejsce do siedzenia

Nie myśl o balkonie jako o miejscu do przechowywania niepotrzebnych rzeczy, ponieważ może on być prawdziwym miejscem do siedzenia. Właściciel tego domku ustawił na swoim małym balkonie krzesło, lampion ze świecami i roślinę doniczkową - w efekcie powstało przytulne miejsce na poranki z kawą i wieczorne spotkania.

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz