Aby zrozumieć wnętrza w stylu glamour, należy zapoznać się z pojęciem glamour w ogóle - jego historią i fenomenem dla współczesnego społeczeństwa. Brzmi strasznie? Wcale nie! Nie jest trudno uchwycić jego niuanse.

Glamour jest tłumaczony w języku francuskim jako "urok", "oczarowanie". W rzeczywistości nie można powiedzieć, że odnosi się tylko do jednej rzeczy: muzyki, malarstwa, architektury czy dekoracji wnętrz. Jest to zjawisko masowe, które nadaje atmosferę i niuanse, nie narzucając jasnych kanonów.

W ramach tego trendu ukształtowały się jednak pewne specyficzne cechy, o których opowiemy: zarówno o ogólnym nastroju, jak i o szczegółach.

Historia stylu glamour we wnętrzach

Glamour można najlepiej opisać jako zjawisko estetyczne. Powstał jako naturalne przedłużenie pojawienia się takich zjawisk jak masowa konsumpcja, show-biznes i moda. Sam podział na produkty masowe i dobra luksusowe jest silnie zakorzeniony w naszej kulturze, a glamour jest apoteozą bogatego, kolorowego i przyjemnego życia. Tam, gdzie jest glamour, będzie też hedonizm.

Ale przy tak szerokim pojęciu glamour przenika wszystkie sfery życia ludzi, których przyciąga. Są tam wysokiej klasy, przyciągające wzrok akcesoria, designerskie ubrania i drogie samochody. I, oczywiście, wyrafinowane wnętrza o wysokiej jakości.

Styl glamour

Główne cechy stylu glamour

Glamour nabiera absolutnego blasku. Z tego powodu pozostawiła w tyle wiele stylów, jeśli chodzi o kształtowanie niektórych elementów wnętrza. Styl minimalistyczny, high-tech, prosta klasyka - wszystkie one kierują się ideą funkcjonalności, często zaniedbując wygląd. Nie bardzo pasuje, prawda?

Glamour zagnieździł się na przecięciu baroku, art deco, nowoczesności i vintage: trendów, które są krzykliwe i doskonale pokazują bohemiczne skłonności właściciela. Nie znaczy to, że styl glamour pozostał nietknięty. Na przykład barok i rokoko zmieniły się pod jego wpływem, nabierając bardziej nowoczesnych cech i form.

Ale to wszystko są ogólne tendencje. Glamour to nie lista zasad, to nastrój, nieodłączne są też pewne szczegóły dotyczące wyglądu.

Przestrzeń

Glamour to styl luksusowy i bardzo pompatyczny. Z tego powodu wymaga dużych przestrzeni, wysokich sufitów i poczucia swobody. Ma na to wpływ zarówno rzeczywista przestronność pomieszczenia, jak i sztuczki wizualne, takie jak zastosowanie jasnych kolorów, dużej ilości luster i światła.

Kolory

Glamour nie ma szczególnych preferencji kolorystycznych, ale jeśli chcesz odtworzyć atmosferę glamour, powinieneś sięgnąć po najczystsze i najbardziej nasycone odcienie: czerń i biel, fiolet, czerwień, błękit, zieleń i żółć. Oczywiście łagodniejsze kolory, takie jak jasnoniebieski i beżowy, również nadają się do stylu glamour, ale przy ich użyciu warto podkreślić pozostałe elementy luksusu.

Styl glamour

Materiały

Nie ma ustalonej listy materiałów, które można wykorzystać we wnętrzach glamour. Przynajmniej dlatego, że w dekoracji ścian i mebli będą one zupełnie inne. Istnieje jednak pewien zestaw, który pomoże Ci zachować ogólny nastrój luksusu glamour:

Metale szlachetne

Złoto, srebro, platyna: wszystkie te materiały są dopuszczalne, nie tylko do dekoracji. Do wnętrz w stylu glamour pasują zarówno dekoracyjne zastawy stołowe wykonane z tych materiałów, jak i elementy dekoracyjne. Dopuszczalne są również wykończenia częściowe: np. posrebrzany wzór na tapecie lub chromowane nogi i ramy mebli.

Lustra

Mówiąc o chromie. Pomieszczenie w stylu glamour wymaga dużej ilości luster, które zarówno powiększą przestrzeń, jak i dodadzą szczególnego charakteru luksusowym wnętrzom. Nie należy więc skąpić na lustrach (ale nie należy też przesadzać) i chromowanych elementach wystroju.

Kamienie i dżetów

Innym sposobem na podkreślenie okazałości tego stylu jest zastosowanie kamieni szlachetnych i dżetów. Kamienie będą świetnie wyglądać z wysokiej klasy akcesoriami jubilerskimi, ale dżetów można używać samodzielnie: duże, fasetowane kryształy można umieścić na stole lub komodzie. I będzie to wyglądało dobrze.

Kryształ i szkło

Materiały te są podobne do poprzednich, ale wykorzystuje się je nie tyle do dekoracji, co do całkiem funkcjonalnych rzeczy: blatów stołów, żyrandoli wiszących i elementów mebli. Podobnie jak pozostałe elementy wyposażenia w stylu glamour, zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby nadać im niepowtarzalny blask.

Satyna, aksamit, jedwab i brokat

Nie można też nie wspomnieć o materiałach tekstylnych. Ogólnie rzecz biorąc, te pożądane zostały już opisane, ale w rzeczywistości nie jesteś ograniczony do prawie wszystkiego: najważniejsze jest to, że wykończenia i akcesoria wykonane z tkaniny wyglądają elegancko i drogo.

Skóra

Skóra jest również bardzo ceniona we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Można w nie wyposażyć nie tylko meble wypoczynkowe, takie jak krzesła i sofy, ale także stoły, komody i półki. Jest to nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne - skóra jest łatwa w pielęgnacji.

Styl glamour w domu

Wykończenie

Co do wykończenia? Podstawowa zasada jest taka sama - najważniejsze jest, aby materiały wyglądały reprezentacyjnie i nowocześnie.

Ściany

Do ścian dobrze pasują tapety w bogatych kolorach z ciekawymi wzorami kwiatowymi lub geometrycznymi. Można również zastosować boazerię drewnianą, a nawet kamień (zwłaszcza jeśli jest to marmur), ale nie należy zapominać, że styl glamour jest bardzo "syntetyczny", więc z naturalnymi materiałami należy postępować ostrożnie.

Podłogi

Podłogi wykańcza się według tych samych zasad, co ściany. Parkiet lub panele, zwłaszcza w niekonwencjonalnych kolorach, takich jak czarny lub biały, również mogą się sprawdzić. Świetnie wyglądałyby również płytki. Szczególnie styl glamour będzie doskonale wyglądał z podłogą o wysokim połysku - upewnij się tylko, że jesteś przygotowany, aby o nią dbać.

Styl glamour

Wzory, meble i akcesoria

Wzory

Wzory to szczególny motyw we wnętrzach w stylu glamour. Cenione są zarówno regularne wzory hermetyczne, jak i kwiatowe, ale w tym nurcie szczególnie popularna jest koncepcja powtórzenia. Oczywiście można też stosować elementy unikalne, ale powtarzający się, wdzięczny wzór będzie szczególnie skuteczny.

Meble

To samo dotyczy mebli. Mogą być również monochromatyczne, ale uproszczone obrazy kwiatów na szufladach kuchennych stanowią świetne urozmaicenie i dodają pomieszczeniu blasku.

Glamour to meble krzykliwe, a jednocześnie solidne. Najlepiej pasują do nowoczesnej interpretacji takich stylów, jak barok, art deco i modern. Chodzi nie tyle o formę, która może być surowa i klasyczna lub zupełnie niekonwencjonalna i dziwna, ile o harmonię i polor. Drogie materiały, wysoka jakość wykonania, organiczność i współbrzmienie każdego szczegółu we wnętrzu to sekret stylu glamour.

Akcesoria

I oczywiście nie sposób nie wspomnieć o czymś takim jak akcesoria. Dla stylu glamour akcesoria znaczą bardzo wiele. Są tu kryształy, o których wspomnieliśmy wcześniej, wyjątkowo dekoracyjne figurki, obrazy. A także zasłony, zestawy naczyń, opcjonalne elementy boazerii.

Akcesoria w stylu art deco najlepiej pasują do stylu glamour: w pełni eksponują krzykliwość i luksus tego trendu. W przypadku secesji i baroku trzeba być ostrożnym, ale przy rozsądnym podejściu również wśród nich można znaleźć to, czego się potrzebuje.

Wnętrze w stylu glamour jest drogie, reprezentacyjne i błyszczące. Aranżacja powinna być gustowna i ekskluzywna, odpowiednia dla osób przyzwyczajonych do luksusu, zarówno w jego zewnętrznych przejawach, jak i w "wewnętrznych" udogodnieniach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki projekt będzie wymagał znacznych nakładów finansowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz