Minimalizm ma cechy konstruktywizmu i orientalizmu. Na wystrój wnętrza duży wpływ ma filozofia orientalna. Najważniejsze cechy obejmują:

  • maksymalna ilość światła i przestrzeni;
  • proste linie geometryczne;
  • przestrzeganie proporcji;
  • jasnych tonów i odcieni;
  • tylko niezbędne umeblowanie;
  • naturalne materiały wykończeniowe.

Minimalizm jest polecany osobom, które cenią sobie porządek i czystość. We wnętrzu nie ma zbędnych detali, jest proste i zwięzłe. Ten styl jest zalecany do pomieszczeń o małej powierzchni. Jeśli zastosujesz się do podstawowych zasad minimalizmu, nie przeciążysz przestrzeni zbędnymi detalami, dzięki czemu nadal będzie w niej dużo światła i przestrzeni.

Nie jest rzadkością łączenie kilku pomieszczeń w projekcie wnętrza. W projekcie pomieszczenia nie uwzględniono masywnych, ciężkich konstrukcji. Minimalizm charakteryzuje się minimalną ilością dekoracji.

Minimalizm

Kolor

Preferencje kolorystyczne i akcenty w minimalizmie są bardzo ważne. We wnętrzu powinny dominować jasne odcienie. Optymalne kolory to biały, karmelowy, beżowy, piaskowy itp. Ciemniejsze odcienie można stosować dla kontrastu. We wnętrzach często występują kolory brązowe, ciemnoszare i czarne.

W minimalizmie nie zaleca się łączenia więcej niż 3 odcieni. Jako podstawę przyjmuje się jasny kolor, który uzupełnia się o 1-2 odcienie. Oprócz spokojnych, jasnych odcieni można stosować również nasycone kolory, ale nie powinny one przeciążać wnętrza.

Pożądany efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu półtonów. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań typu studio, w których konieczne jest wyeksponowanie pewnych stref. Minimalistyczne meble powinny być lekkie i przewiewne. Klasycznym rozwiązaniem jest połączenie czerni i bieli. Aby wnętrze nie było zbyt nudne, uzupełnia się je jasnymi dodatkami. Może to być wazon o nietypowym kształcie lub plecionka w oryginalnym kolorze.

Styl minimalistyczny

Materiały

Do wykończenia stosuje się materiały nowoczesne (plastik, szkło, metal) i naturalne (kamień, drewno). Sufit jest utrzymany w jasnej kolorystyce. Dozwolone tynkowanie, malowanie, rozciąganie konstrukcji. Nie zaleca się stosowania sufitów wielopoziomowych. Liczba poziomów nie powinna być większa niż dwa, ponieważ ceni się prostotę i umiar.

Podłoga nie powinna się zbytnio wyróżniać. Jeśli stosuje się ciemne odcienie, to tylko w celu podkreślenia jaśniejszych odcieni wnętrza. Jako materiały podłogowe stosuje się parkiet, płytki, laminaty, gresy itp.

Na ścianach stosuje się jednokolorowe tapety, farby, płytki ceramiczne, panele i tynki strukturalne. Dopuszcza się stosowanie dużych wzorów na powierzchni w celu podkreślenia pewnych obszarów. Należy jednak pamiętać, że minimalizm jest znany przede wszystkim ze swojej surowości i zwięzłości.

W każdym wnętrzu oświetlenie ma ogromne znaczenie. Minimalizm zakłada, że w pomieszczeniu powinna znajdować się maksymalna ilość światła naturalnego i sztucznego.

W tym stylu nie stosuje się klasycznych żyrandoli. Lepiej jest zwrócić uwagę na reflektory, kinkiety, lampy kompaktowe. Taśmy LED można wykorzystać do podświetlenia pewnych obszarów lub do oznaczenia niektórych elementów wyposażenia. W stylu high-tech istotne jest również oświetlenie diodowe w różnych kolorach.

Kinkiety

Wyposażenie

Wszystkie meble powinny mieć wyraźne, surowe linie. Jednostki tapicerowane mogą mieć tapicerkę skórzaną lub tekstylną. W minimalizmie preferowane są meble do zabudowy i przestawne

W minimalizmie nie stosuje się ciężkich zasłon. Zastępują je żaluzje, w tym żaluzje materiałowe. W razie potrzeby można je uzupełnić o lekkie zasłony z tiulu lub organzy. Należy jednak preferować jasne zasłony monochromatyczne.

Minimalizm preferuje drogie, naturalne tkaniny. Obrusy kuchenne powinny być wykonane z lnu lub bawełny. Prześcieradła i pościel należy kupić w tym samym kolorze. We wnętrzu mogą znajdować się dekoracyjne poduszki na sofę i plecionki, ale nie powinno być ich zbyt wiele. Jasne tekstylia są dopuszczalne, ale z umiarem, aby ożywić i urozmaicić pomieszczenie.

We wnętrzach minimalistycznych stosuje się minimalny wystrój. Funkcję tę może jednak pełnić również umeblowanie. Krzesła i pufy o nietypowych kształtach przyciągną uwagę i dodadzą wnętrzu oryginalności. Do dekoracji można również wykorzystać lampy ścienne i podłogowe o nietypowych kloszach. Zegary z chromowanymi lub plastikowymi obudowami powinny być wieszane na ścianie. Elementami dekoracyjnymi mogą być wazony o nietypowych kształtach lub oryginalne podstawki. Minimalizm pozwala na zastosowanie nowoczesnych urządzeń we wnętrzu. Kuchnia jest wyposażona w najnowsze technologie.

Minimalistyczna kuchnia

Układ

W minimalistycznym stylu mogą być urządzone zarówno małe kawalerki, jak i przestronne pokoje. W studiach ważne jest, aby dokonać kompetentnego podziału na strefy. Część sypialną można oddzielić od głównego pomieszczenia za pomocą przegrody wykonanej z lekkich materiałów. Łóżko można uzupełnić o małe szafki nocne. Dostępne są również wbudowane szafy i systemy przechowywania.

Salon, kuchnia i jadalnia są zazwyczaj połączone w jedno pomieszczenie. Wszystkie powierzchnie są wolne od zanieczyszczeń. Kuchnia może być oddzielona od pokoju dziennego barkiem. Pokój dzienny nie powinien być przeładowany dużą ilością mebli. Powinna się w nim znajdować sofa, stolik kawowy i pufy. Meble ze szkła lub przezroczystego tworzywa sztucznego są modne, ponieważ w niewielkim stopniu wykorzystują przestrzeń, spełniając jednocześnie wszystkie swoje funkcje.

W mieszkaniu z dwiema lub trzema sypialniami należy zwrócić uwagę na oświetlenie. Lampy neonowe i halogenowe mogą być używane zarówno do podświetlenia głównego, jak i tylnego. Są one instalowane w suficie, na ścianach i wpuszczane w meble. W połączeniu z jasnymi wykończeniami taka technika pomoże zwiększyć przestrzeń i sprawi, że pomieszczenia staną się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Lustra powinny być zawsze używane w przedpokojach, ponieważ często jest to najciemniejsze i najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu. Kuchnia może być również połączona z sąsiednim pokojem. Do podziału na strefy stosuje się różne techniki, takie jak kontrastowe faktury, kolory i materiały. Dobrym pomysłem jest wyróżnienie obszarów roboczych za pomocą oświetlenia. W pokoju dziennym należy pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni. Minimalizm w łazience przejawia się w zastosowaniu takich materiałów, jak szkło i metal.

Planując umeblowanie, należy pamiętać, że styl ten charakteryzuje się funkcjonalnością. We wnętrzu stosuje się minimalną liczbę przedmiotów, ale wszystkie one spełniają określone zadania. Do dekoracji lepiej wykorzystać lustra i obrazy z abstrakcyjnymi wzorami. Asceza, prostota i funkcjonalność to główne zasady, którymi kierujemy się, myśląc o układzie mieszkania.

Minimalistyczna sypialnia

Zalety stylu

Minimalizm jest potomkiem konstruktywizmu. Niektórzy ludzie mylą go ze stylem skandynawskim, ale są w błędzie. W minimalizmie ceni się przede wszystkim funkcjonalność. Styl skandynawski ma na celu stworzenie przytulnego, komfortowego otoczenia.

Popularność minimalizmu można wytłumaczyć tym, że nowoczesne mieszkania rzadko mają dużo przestrzeni, więc nie ma w nich miejsca na zbędne detale. We wnętrzach nie ma prawie żadnych elementów dekoracyjnych. Każdy mebel ma określoną funkcję. Podczas tworzenia wnętrza projekt jest przemyślany i uwzględnia każdy szczegół w pomieszczeniu.

Do głównych zalet minimalizmu należą:

  • dużo światła i przestrzeni, nawet w małych mieszkaniach;
  • funkcjonalność każdego szczegółu;
  • możliwość zrelaksowania się i skupienia, ponieważ nic nie rozprasza uwagi;
  • łatwość naprawy;
  • minimalny czas czyszczenia.

Styl ten nie jest odpowiedni dla osób, które dużo podróżują i kupują pamiątki na każdą wycieczkę. Jest polecany dla osób, które nie lubią zbędnych rzeczy, stawiając tylko na to, co niezbędne. We wnętrzu dopuszcza się kilka elementów dekoracyjnych, ale ich liczba powinna być minimalna.

W tym stylu preferuje się wykończenia z naturalnych materiałów. Nie jest to podstawowa zasada, ale projektanci zazwyczaj preferują tkaniny wykonane z bawełny, lnu itp. Dzięki tej technice atmosfera staje się bardziej domowa i przytulna.

Minimalizm to styl neutralny. Dlatego, jeśli w przyszłości właściciele pomieszczenia będą chcieli coś zmienić, mogą łatwo zmienić kierunek dzięki dobrej podstawie. Często wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w projekcie, aby uzyskać styl loftowy, high-tech, prowansalski lub inny.

Styl minimalistyczny

Minimalizm jest zaliczany do klasyki nowoczesności. Wnętrza wykończone w tym kierunku charakteryzują się stylem i elegancją. Styl ten jest obecny od wielu dziesięcioleci i wciąż się rozwija. Takie wnętrza można wykonać zarówno w małych mieszkaniach, jak i przestronnych domach wiejskich. Są one zawsze modne, co pozwala na długi czas zapomnieć o remoncie.

W pomieszczeniach wykończonych w stylu minimalistycznym nie ma nic zbędnego. Styl ten opiera się na japońskiej filozofii, zgodnie z którą dom powinien być miejscem odpoczynku i relaksu. W mieszkaniu łatwo się zrelaksować, odciągając uwagę od zmartwień. W razie potrzeby można tu stworzyć miejsce pracy z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Brak jaskrawych kolorów i zbędnych dekoracji nie rozprasza uwagi, pozwalając skupić się na tym, co najważniejsze.

Wiele osób ma trudności z pozbyciem się ulubionych rzeczy. Uważa się jednak, że porządek w głowie zaczyna się od porządku w domu. Dlatego minimalizm wybierają ludzie nowocześni, wymagający wobec siebie i swojego otoczenia. Styl ten charakteryzuje się wygodą, prostotą i funkcjonalnością. Charakteryzuje się minimalną ilością dekoracji, ale sprawia, że wnętrze wygląda przytulnie i stylowo. W wystroju powinna dominować jasna kolorystyka, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie zrelaksowanego i przestronnego. Profesjonalni projektanci pomogą Ci stworzyć wnętrza odpowiadające preferencjom wszystkich domowników.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz