Małe mieszkanie to często duże wyzwanie. Zaprojektowanie efektywnej i funkcjonalnej przestrzeni na niewielkim obszarze często graniczy z cudem - to zadanie, któremu może podołać tylko dobry projektant. W tym artykule dowiesz się, jakie zasady mogą pomóc w urządzaniu małego mieszkania.

Małe mieszkanie i rodzina z dziećmi - jak zacząć projektowanie?

To odwieczne pytanie. Jeśli urządzanie małego mieszkania jest trudne, to urządzanie go dla rodziny z dziećmi jest najtrudniejszym zadaniem dla projektanta. Tutaj każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Najważniejszą zasadą aranżacji takich wnętrz jest skupienie się na łączeniu funkcji. Pokój dzienny to często nie tylko salon, ale także sypialnia lub miejsce pracy. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na wykorzystanie jednego pomieszczenia do pełnienia kilku funkcji.

1. Aneks kuchenny zamiast oddzielnej kuchni

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie. Wbrew pozorom nie jest to nowość - stosowano ją już w połowie lat dwudziestych we wnętrzach z połowy ubiegłego wieku. Tak, w Polsce moda na "otwieranie" kuchni na salon przyszła znacznie później. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady, ale zalet jest znacznie więcej - zwłaszcza w przypadku małych mieszkań.

Aneks kuchenny

2. Wybierz stół jadalny zamiast dużego stołu

Wspaniale jest mieć przestronną jadalnię z dużym, eleganckim stołem. Niestety, znalezienie na nią miejsca w małym mieszkaniu jest trudne. Warto więc pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach, takich jak stół rozkładany lub - jeszcze lepiej - stół jadalny (wyspa kuchenna przystosowana do spożywania posiłków). Taki element nie tylko byłby uniwersalny, ale także unowocześniłby każde wnętrze.

3. Pokój dzienny i sypialnia w jednym

Czasami takie rozwiązanie jest po prostu konieczne, gdy duża rodzina musi mieszkać w małym mieszkaniu. Następnie dorośli muszą zorganizować miejsce do spania w pokoju dziennym. I wbrew pozorom, pomysłów na aranżację sypialni w salonie jest mnóstwo. Od najprostszych rzeczy, takich jak zakup zestawu modułowego, po wydzielenie kącika sypialnianego.

Pokój dzienny z sypialnią

4. Urządzanie małych sypialni w budynku mieszkalnym

Każdy, nawet najmniejszy pokój można zaaranżować tak, aby wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. W przypadku sypialni warto pozbyć się zbędnych pojedynczych mebli i zainwestować w meble do zabudowy, które będą pełniły funkcję garderoby. Miejsce do przechowywania można również wygospodarować pod łóżkiem - wiele takich gotowych i uniwersalnych rozwiązań znajdziesz w sieci sklepów meblowych. 

Jeśli chodzi o pokój dziecka, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana - trzeba zapewnić mu miejsce do spania, nauki i zabawy w tym samym pomieszczeniu. Jest to jeszcze większe wyzwanie, gdy w jednym pokoju przebywa dwoje, a nawet troje dzieci. Tutaj przydają się meble modułowe, łóżka chowane w ścianach, łóżka 2 w 1, a w przypadku wyższych pomieszczeń - łóżka piętrowe.

5. Mała łazienka w bloku - jak ją urządzić?

Największym wyzwaniem, jakie prawdopodobnie napotkasz, jest planowanie łazienki. Skąd taki wniosek? Większość klientów najbardziej potrzebuje pomocy pomocy projektantów przy projektowaniu i urządzaniu tego pomieszczenia. Zwykle jest niewielka, a w małych mieszkaniach nawet mikroskopijna. Bardzo często jest to też łazienka bez okna.
W tak małych łazienkach zawsze polecam rezygnację z dużej wanny na rzecz prysznica - najlepiej bez brodzika, ze szklaną przegrodą oddzielającą tę część od reszty pomieszczenia. Jeśli konieczna jest kąpiel, należy pamiętać o przykryciu jej parawanem.

mała łazienka

Kilka sprawdzonych sposobów na zdobycie małego mieszkania w bloku

Oprócz powyższych zasad, chcemy podzielić się z Wami kilkoma sposobami, które świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach. Stosując je, sprawisz, że Twoje mieszkanie będzie funkcjonalne, ustawne i przestronne. Oto one:

  • jeśli wnętrze mieszkania jest wysokie, wykorzystaj przestrzeń pod sufitem, aby zrobić antresolę;
  • zakryj wszystkie pochyłości, zakamarki i szczeliny - będą one miejscem przechowywania rzeczy;
  • zamontowuj drzwi przesuwne w szafach, a nawet w pokojach;
  • nie bój się budować ścian aż do sufitu - w ten sposób możesz wykorzystać przestrzeń, której jeszcze nie stworzyłeś;
  • wykorzystaj sposoby optycznego powiększenia wnętrza: za pomocą kolorów, faktur, materiałów, kształtów i światła.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz