Przygotowaliśmy listę rzeczy, o które należy zadbać przed rozpoczęciem remontu. Jak wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, przed czym ostrzegać sąsiadów i co zamawiać z wyprzedzeniem.

Jeśli zdecydowałeś się na remont mieszkania, niezależnie od tego, czy ma to być remont kosmetyczny czy całościowy, przed jego rozpoczęciem musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto osiem przydatnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć kłopotów związanych z remontem mieszkania.

Wskazówka nr 1: Odpowiedzialność cywilna

Remont domu to kosztowna sprawa, która wymaga wiele wysiłku i inwestycji materialnych, a czasami może być bardzo stresująca. Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, większość firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie kosztów napraw i odpowiedzialności cywilnej. Co ciekawe, można nawet ubezpieczyć materiały budowlane.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest odrębną pozycją, której nie należy pomijać. Możesz myśleć, że to niepotrzebny wydatek. Ale gdy spojrzeć na to z innej perspektywy? Czasami zdarzają się sytuacje kłopotliwe - na przykład problem z instalacją wodno-kanalizacyjną: pęka rura, a sąsiadów zalewa woda. Nieprzyjemna sytuacja z nieprzewidzianymi kosztami, a na dodatek zepsute relacje z sąsiadami. Nie musisz się martwić - ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokryje Twoje koszty.

Remont

Wskazówka 2: Zapoznaj się z prawem

Przed rozpoczęciem remontu należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi hałasu i prac budowlanych.

Wskazówka nr 3: Ostrzeż swoich sąsiadów.

Remonty przychodzą i odchodzą, ale sąsiedzi zostają. A żeby nie psuć sobie stosunków z nimi, lepiej uprzedzić ich o swoich planach. W tym celu należy napisać ogłoszenie i umieścić je na głównych drzwiach wejściowych w holu wejściowym.

W ogłoszeniu należy podać przybliżony czas trwania prac remontowych i budowlanych, dni i godziny ich wykonywania. Zostaw swoje dane kontaktowe, być może sąsiedzi będą mieli jakieś pytania lub wyjaśnienia. 

Wskazówka nr 4: Planowanie

Sam zdecyduj, jaki rodzaj remontu chcesz przeprowadzić. Pamiętając o tym, należy sporządzić kosztorys, zaplanować środki finansowe, zastanowić się nad ilością niezbędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz narzędzi. Uwzględnij koszty pracy ekipy budowlanej i zostaw trochę pieniędzy na różne nieprzewidziane wydatki.

Należy od razu wiedzieć, jakiego rodzaju tapetę zamierzamy położyć lub jakie płytki, ponieważ niektóre materiały należy zamówić z wyprzedzeniem i trzeba będzie na nie czekać kilka miesięcy. Dotyczy to również instalacji wodno-kanalizacyjnych. 

Zobacz również Jak stworzyć wnętrze bez projektanta - 6 wskazówek jak to zrobić lub przeczytaj o firmach remontowych: https://maksymbud.pl/

Planowanie

Wskazówka nr 5: Pozwolenie na przebudowę

Ponieważ większość naszych mieszkań ma niewygodny układ, wielu z nas zmienia go nieznacznie lub całkowicie: łączy łazienkę i toaletę, powiększa kuchnię lub sypialnię, a czasem wyburza wszystkie dodatkowe ściany, tworząc kawalerkę.

Wydaje się, że w mieszkaniu można robić, co się chce. Kto się o tym dowie, nawet jeśli jest to nielegalne? Jeśli jednak chcesz sprzedać lub zamienić mieszkanie, musisz mieć plan przy sporządzaniu odpowiednich umów. Dlatego na zmianę wystroju należy uzyskać specjalne pozwolenie.

Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w takich działaniach. Niezależnie od wybranej opcji, lepiej jest wcześniej uzyskać pozwolenie na budowę, niż popaść w kłopoty z prawem.

Wskazówka nr 6: Pomyśl o elektryce

Dzisiejsze wnętrza obfitują w różne rodzaje oświetlenia. W każdym pomieszczeniu użytkownik tworzy własny scenariusz oświetlenia, wykorzystując różne lampy, diody LED, żyrandole, lampy podłogowe, reflektory. Wszystko to wygląda bardzo pięknie i tworzy wyjątkową atmosferę.

Myśląc o instalacji elektrycznej w mieszkaniu, należy przewidzieć wspólny wyłącznik dla wszystkich źródeł światła. Dzięki temu nie trzeba chodzić po całym mieszkaniu i wyłączać wszystkich znajdujących się tam świateł przed snem. 

Elektryka

Wskazówka numer 7: Odkładaj rzeczy na miejsce

Przed rozpoczęciem remontu należy zwrócić uwagę na to, gdzie przenosi się wszystkie rzeczy. Jest to dobry pomysł, jeśli masz inne mieszkanie. Jeśli nie, może być konieczne wynajęcie małego garażu. Jeśli nie jest to możliwe, należy umieścić wszystkie rzeczy w jednym z pomieszczeń.

Ważne jest, aby ostrożnie zapakować delikatne przedmioty i umieścić cenne przedmioty w bezpiecznym miejscu. Zasłony i dywany również powinny być dobrze zapakowane, aby nie wchłaniały pyłu budowlanego.

Jeśli nie zamierzasz przenosić mebli, zawiń je w folię spożywczą na przykład na czas remontu. 

Wskazówka nr 8: Odpady budowlane

Tak, odpadami budowlanymi należy zajmować się już wcześniej, a nie dopiero wtedy, gdy się nagromadzą. Jest to szczególnie ważne w przypadku konieczności wyburzenia ścian, wymiany płytek lub glazury albo odnowienia instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, gdzie i w jaki sposób będziesz usuwać odpady. Obecnie istnieją specjalne firmy, które zajmują się wywozem odpadów budowlanych za niewielką opłatą.

Warto również uzgodnić z ekipą budowlaną, że teren przy wejściu będzie utrzymywany w porządku. A jeśli remontujesz na własną rękę, upewnij się, że zrobisz to sam.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz