Kuchnia w stylu klasycznym jest dobra, ponieważ nigdy nie wychodzi z mody, jest przytulna, funkcjonalna i w razie potrzeby dobrze dostosowuje się do wszelkich zmian stylistycznych. Z drugiej strony, "granie w klasykę" jest trudne, zwłaszcza jeśli budżet jest ograniczony lub obszar jest katastrofalnie mały. W tym materiale dowiesz się, jak zaplanować projekt klasycznej kuchni.
1. Kolorystyka musi być naturalna, ale niekoniecznie musi być całkowicie beżowa
Wnętrze w stylu klasycznym jest zawsze zaprojektowane w naturalnych kolorach. Mogą to być nie tylko neutralne odcienie, takie jak beż czy szarość, ale także bogate kolory, takie jak błękit kobaltowy, żółty ochra, karmin, burgund, terakota czy szmaragdowa zieleń. Najważniejsze jest to, aby odcień był naturalny, to znaczy występujący w przyrodzie. Jednak im jaśniejszy, intensywniejszy lub ciemniejszy odcień, tym ostrożniej i rzadziej należy go stosować, na przykład tylko jako akcenty.
Zgodnie z kanonami stylu klasycznego, wszystko w kuchni powinno być wykonane z materiałów naturalnych: drewna, metalu, szkła, ceramiki, kamienia, papieru. Jeśli mówimy o tekstyliach, powinien to być len, bawełna lub jedwab.
Czasami jednak trzeba pójść na kompromis. Na przykład sufit napinany wykonany z białej matowej tkaniny jest nie do odróżnienia od bielenia, ale zawsze jest schludny, a co najważniejsze - może ochronić kuchnię przed niespodziewaną powodzią. Sztuczny kamień w fartuchu lub na blacie wygląda nie gorzej niż kamień naturalny, ale jest od niego o wiele bardziej praktyczny. Tkaniny mieszane, na przykład z bawełny i poliestru, nie ustępują naturalnym materiałom pod względem urody, ale nie gniotą się, nie zwisają i nie blakną na słońcu.
Należy unikać tapet winylowych, blatów i fartuchów z płyt wiórowych i płyt MDF, plastikowych boazerii i listew przypodłogowych oraz obrusów z ceraty.
Klasyczny zestaw kuchenny może być bardzo elegancki lub wręcz przeciwnie, bardzo surowy, ale w każdym przypadku musi mieć fronty z płyty. Najbardziej uniwersalną opcją jest zestaw słuchawkowy z fornirowanymi frontami, ewentualnie ze szklanymi wstawkami, gzymsem i patyną. Takie meble będą wyglądać elegancko i jednocześnie nie krzykliwie.
Jeśli chcesz mieć bardziej formalną kuchnię, szukaj mebli z balustradami, ozdobnymi kolumnami, rzeźbieniami, złoceniami i wieloma patynowanymi detalami.
Styl klasyczny w swojej najczystszej postaci jest przywilejem dużych i przestronnych kuchni. Jest to jednak możliwe również na małej powierzchni, jeśli tylko nieco ją rozjaśnić i, jeśli to możliwe, powiększyć kuchnię, dodając salon, przedpokój lub balkon albo stosując sprytne pomoce wizualne. Na przykład jedną ze ścian można wyłożyć płytkami z lustrem.
Tapeta z perspektywicznym obrazem może również pomóc w zmianie postrzegania przestrzeni.
Podłoga powinna być wyłożona kafelkami lub deskami po przekątnej, z rozproszonym wzorem lub w tradycyjną jodełkę.
Jeśli sufit jest niski, wypełnij przestrzeń jak największą liczbą pionów, np. tapetą w paski.
Światło z pojedynczego żyrandola o dużej mocy zniweczy wszystkie Twoje wysiłki dekoratorskie, stworzy cienie i optycznie zmniejszy przestrzeń. Co więc możesz zrobić? Jeśli Twoja kuchnia jest mała lub średniej wielkości, uzupełnij oświetlenie sufitowe reflektorami lub, jeszcze lepiej, kinkietami. Jeśli w kuchni znajduje się blat lub wyspa, należy je również oświetlić. Przy okazji, lepiej będzie umieścić żyrandol nie na środku, lecz na wysokości 70 cm od środka stołu jadalnego.
Jeśli kuchnia jest duża, żyrandole można umieścić nad każdym miejscem, np. nad stołem jadalnym, miejscem do pracy i miejscem do siedzenia, jeśli jest to kuchnia z salonem.
Wzór żyrandoli powinien być tradycyjny. Odpowiednie będą żyrandole, "latarnie", "gruszki" i kaskady, drewniane lub metalowe oprawy.
Sprawdź także: Jaki styl wnętrza jest dla ciebie odpowiedni?
W klasycznej kuchni warto mieć wszystkie urządzenia, które można wbudować, aby nic nie zakłócało jedności elewacji. Jeśli chcesz zachować urządzenie, które nie rzuca się w oczy (okap kuchenny, piekarnik, toster, czajnik elektryczny itp.), wybierz urządzenie kuchenne w stylu retro. Hydraulika łazienkowa również powinna być klasyczna. Dobrym pomysłem jest na przykład biały zlew ceramiczny lub kamienny, a także dwuzaworowa bateria w kolorze brązu, antycznego złota lub srebra.
Planując klasyczny wystrój kuchni, należy zachować symetrię niemal we wszystkim - od ustawienia mebli po wieszanie obrazów. Oznacza to, że wiele przedmiotów, takich jak lampy i dzieła sztuki, należy kupować w parach.
Również w klasycznej kuchni może być wyraźnie wyodrębniona ściana centralna, np. piękny okap lub duży zegar na ścianie.
W klasycznym wnętrzu nigdy nie jest za dużo tkanin. Oprócz zasłon i tekstyliów stołowych, w kuchni mile widziane będą również meble tapicerowane, takie jak krzesła, fotele, sofy lub małe kanapy.
Jeśli chodzi o dekorację okien, najlepszym wyborem są rolety rzymskie lub zasłony podłogowe z lekkimi montażami i tiulem. Zasłony podłogowe, skomplikowane kombinacje warstw, zasłony z wieloma plisami są zbyt trudne w utrzymaniu.
Jadalnia jest sercem kuchni. Nawet jeśli przy stole siedzi tylko kilka osób, powinien on mieć okazały wygląd. Piękny żyrandol lub kinkiety, eleganckie akcesoria do serwowania (solniczki i pieprzniczki, cukiernice itp.), wazon na owoce, tkaniny i tradycyjne motywy na ścianie pomogą stworzyć ten klimat. Sam stół powinien być ciężki, drewniany, najlepiej okrągły lub owalny. Krzesła również mogą być masywne, bardzo dobrze sprawdzą się ławki i fotele z podłokietnikami w stylu Ludwika XV (jeśli pozwala na to przestrzeń). Przy okazji, w małych kuchniach klasyczne masywne krzesła można i należy zastąpić lżejszymi wersjami. Jeszcze jedna rada. Najlepiej jest wizualnie oddzielić część jadalną od roboczej. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie różnych wykończeń podłogi (np. połączenie płytek i podłogi drewnianej), mebli (np. baru lub wyspy), oświetlenia, dywanu, chodnika lub ścianki działowej.
Krata Vichy i szkocką krata, herby i wszelkiego rodzaju monogramy, motywy roślinne i kwiatowe, cienkie i średniej szerokości paski sprawią, że wnętrze kuchni stanie się przytulne i prawdziwie klasyczne.
Komentarze (0)