Popularne style aranżacji wnętrz są odzwierciedleniem stylu życia, o jakim marzymy. Królewska arystokratyczna klasyka czy jasne i lekkie wnętrza skandynawskie... Twój ulubiony styl powie o Tobie więcej niż Twoje włosy! Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, jaki styl wnętrz jest najbardziej popularny w Polsce. Ale w naszym artykule przedstawiamy popularne style w aranżacji wnętrz w 2022, które dadzą ci doskonałe wyobrażenie o modzie w tej dziedzinie.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie popularne style mają taki sam budżet na realizację. Segment średni obejmuje style skandynawski, nowoczesny i orientalny; segment biznesowy - prowansalski, neoklasyczny, loftowy i minimalistyczny; opcje premium - klasyczny i art deco. Należy to również wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego stylu.

Art Deco: styl glamour - luksus i wspaniałość

Elegancki i pełen przepychu francuski styl Art Deco uwielbia połysk, szlachetne drewno, marmur i złoto. Zamiłowanie do szkła, drapieżnych sztuczek projektowych i luksusu widać na pierwszy rzut oka. Wśród materiałów wykorzystywanych do dekoracji mieszkań można wymienić porcelanę przypominającą marmur, czarny połysk, szkło, złoty i srebrny metal, kryształ i aksamit. Art deco zawsze wygląda koktajlowo i ceremonialnie. W takich wnętrzach można znaleźć niskie sofy, złote listwy, kuchnie z wyspami i duże łóżka z akcentowanymi wezgłowiami.

Styl art deco charakteryzuje się czarno-białymi, brązowo-beżowymi i złotymi kolorami, czarno-brązowymi i beżowymi oraz podobnymi paletami. Wyglądają luksusowo i drogo, dominują w nich ciemne odcienie i połysk.

Styl art deco

Styl klasyczny: wartości rodzinne i tradycyjna przytulność

Do najpopularniejszych stylów wnętrzarskich z zakresu klasyki należą klasycyzm, rokoko i barok. Jest też barok wenecki, styl gruziński oraz mniej popularne style - angielski empirowy, wersalski, renesansowy i wiktoriański. W projektowaniu płaskim najczęściej pracujemy z klasycyzmem i rokoko. W takich wnętrzach można znaleźć złocenia, gipsowe listwy, lustra, naturalny marmur, drewniany parkiet, rzeźby i żyrandole, dekoracyjne elementy architektoniczne o tematyce klasycznej (modulony i medaliony, rozety, listwy, gzymsy i cokoły, fryzy).

Kolorystyka klasycyzmu jest szczególnie interesująca. Z reguły do wykonania podłóg stosuje się tu naturalne drewno, co już sprawia, że paleta barw jest ciepła. We wzornictwie ściennym można znaleźć odcienie brzoskwini, beżu, jasnej żółci i bieli. Schematy kolorów często zawierają kilka blisko spokrewnionych odcieni. Styl klasyczny szczególnie dobrze wygląda z dużą ilością białych akcentów w postaci listew, obudów, okien i listew przypodłogowych. Ogólnie rzecz biorąc, paletę barw można określić jako jasną i pastelową, z dodatkiem ciemnego drewna. Klasycy uwielbiają złote akcenty i detale, patynowanie, srebro i postarzane złoto.

Neoklasycyzm: wyrafinowanie i elegancja z francuską nutą

Najpopularniejsze style wnętrz z gamy neoklasycystycznej to neoklasycyzm francuski, neoklasycyzm amerykański i kanadyjski styl przejściowy. Wspaniałe białe kuchnie z wyspą i barem śniadaniowym, tekstylne wezgłowia, akcenty w postaci jedwabnych tapet, duże szafy wnękowe oraz salony z listwami i meblami europejskimi to elementy, po których łatwo rozpoznać ten styl.

Neoklasycyzm jest obecnie bardzo popularny, ponieważ jest to uniwersalny styl rodzinny, który można wykorzystać w aranżacji wnętrz każdego nowo budowanego mieszkania. Jasna kolorystyka, europejskie meble i naturalne odcienie sprawiają, że wnętrze jest jednocześnie przytulne i nowoczesne. Jednocześnie możliwe jest stworzenie paryskich, madryckich, rzymskich wariantów wnętrz w stylu neoklasycznym, które będą się różnić przede wszystkim kolorystyką i niektórymi szczegółami (rodzajem okien i układem pomieszczeń).

Paleta kolorów w stylu klasycyzmu zawsze wygląda lekko i inspirująco. W oryginale tła okazują się jasne: białe, jasnoszare, jasnoniebieskie. Meble z wyposażeniem są często wybierane w kolorze białym, beżowym lub jasnobrązowym, czyli wizualnie jaśniejszym. Meble drewniane są często w jednym odcieniu, a meble tapicerowane (sofa, fotel, krzesła tapicerowane, wezgłowie, pufa) są wybierane jako element akcentujący. Na przykład czekoladowy lub szary parkiet, białe, szare lub pastelowe ściany oraz jeden akcent dekoracyjny mogą stanowić główny kolor wnętrza. Na przykład: beżowo-żółte wnętrze z białymi meblami, szaro-błękitne wnętrze z czekoladowym parkietem. Takie przykłady są najbardziej wzorcowe.

Prowansja: urok wiejskiej willi na Lazurowym Wybrzeżu

Jaki jest najpopularniejszy styl wnętrz w regionie Prowansji we Francji? Z pewnością Prowansja, styl francuskiej willi na Lazurowym Wybrzeżu. Beżowe lub białe ściany, drewniane podłogi, stiuki odziedziczone po stylu neoklasycznym oraz arabskie ornamenty nadane przez śródziemnomorskie położenie sprawiają, że jest on tak wyjątkowy!

Najpopularniejsze kolory w stylu francuskiej Prowansji to beżowy, szary i biało-niebieski. Podstawowymi kolorami są beż, szary i biały, które są stosowane w około 80-90% wnętrz. Kolor niebieski może występować zarówno w wystroju wnętrz, jak i w głównych elementach wyposażenia: kuchni, szafie, wezgłowiu.

Prowansja

Styl loftowy: miejski i brutalny design w wielkomiejskim stylu

Styl loftowy narodził się w Chicago i Nowym Jorku, kiedy to stare budynki fabryczne przekształcono w mieszkania. Mieszkania te miały podwójne sufity, ceglane ściany i duże, przegrodzone okna. W rezultacie nowi właściciele często tworzyli pierwsze piętra za pomocą metalowych antresoli, pozostawiając ceglane ściany w niezmienionym stanie i wymieniając okna na nowe, ale w tym samym stylu, aby nie zepsuć stylu. Ze względu na swoją historię lofty często mają otwarte łazienki: ze szklanymi przegrodami lub nawet półotwarte, a granica między kuchnią, częścią dzienną i sypialną jest prawie zawsze dość niewyraźna. Z tego względu mieszkania te są bardziej odpowiednie dla singli lub par.

Najpopularniejsze materiały stosowane w stylu loftowym to cegła, drewno i żelazo. Czasami w ich oryginalnej formie, ale częściej w imitacjach (panele, płyty konstrukcyjne, a nawet tworzywa sztuczne). Materiały te dyktują również kolorystykę: cegła jest gliniano-czerwona, drewno ma kolor orzechowo-brązowy, a żelazo dodaje czarne elementy. Czerwone lub pomarańczowe akcenty wyglądają w takich wnętrzach organicznie.

Styl minimalistyczny: prostota i nieskomplikowanie we współczesnych wnętrzach

Styl minimalizmu ma wschodnie korzenie. Nadal można go nazwać podstawowym wzorem dla mieszkań japońskich, chińskich i koreańskich. To prawda, międzynarodowy minimalizm ma znacznie bardziej europejski wygląd. Popularne są tu bezszwowe wykończenia, fronty bez uchwytów, zintegrowane systemy oświetlenia autobusów, płaskie, proste linie. Do ciekawostek należą kuchnie z funkcjonalnymi wyspami, niewidoczne szafy i wszelkiego rodzaju urządzenia do zabudowy.

Wyjątkowy minimalistyczny styl charakteryzuje się brakiem subtelnych akcentów w kolorystyce. Wnętrze jest najczęściej podzielone na duże bloki kolorystyczne: biała ściana, szara ściana, duża czarna sofa i duża biało-czarna kuchnia. Minimalizm sprzyja tworzeniu swobodnej atmosfery. Między innymi dzięki takiej palecie barw.

Minimalizm

Styl skandynawski: białe wnętrza z zamiłowaniem do naturalnego drewna

Gres porcelanowy w stylu skandynawskim jest popularny w połączeniu z białym i beżowym marmurem, a także z gresem imitującym drewno. Ściany są zazwyczaj białe, malowane lub otynkowane, modne są również ściany akcentowe i białe cegły. Przeszklone drzwi przesuwne, szafy i szafki szklane znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu. Białe kuchnie bez widocznych uchwytów, szafy wnękowe, salony kuchenne na planie otwartym i jasnobrązowe drewniane podłogi to wyznaczniki tego stylu.

Styl skandynawski słynie z zamiłowania do białej kolorystyki. Popularne są bardzo wyraźne akcenty na jasnym tle. Mogą być zarówno jaskrawe (szmaragdowy, morski błękit), jak i pastelowe (różowy, sorbetowy żółty, blady chabrowy itp.). Paleta barw składa się tu w 90% z jasnych odcieni: popielatego, szaro-białego, białego i rzadko mlecznego. W nowoczesnych wnętrzach skandynawskich akcentem staje się gres przypominający marmur w różnych odcieniach lub po prostu czarne elementy.

Styl nowoczesny: funkcjonalność i wygoda na jasnym tle

Współczesne popularne style wnętrzarskie w latach 2021-2022 to nie tylko styl skandynawski i minimalistyczny. Styl nowoczesny, określany czasem jako niemiecki modernizm, jest prostszy i bardziej oszczędny, a także odpowiedni nie tylko dla segmentu luksusowego.

Biały, szary i czarny to kolory popularne w nowoczesnym wystroju wnętrz. Elementy drewniane są zwykle stosowane w naturalnych odcieniach, ale częściej w palecie szarości. Styl nowoczesny lubi błyszczące kolory: czarny, biały, szary i beżowy. Czasami w takich wnętrzach pojawiają się jasne akcenty, ale obecnie zwykle pozostają one monochromatyczne szaro-białe lub szaro-biało-czarne.

Styl nowoczesny

Styl azjatycki: orientalny minimalizm w monochromatycznych kolorach

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się styl azjatycki, orientalny styl aranżacji wnętrz. Minimalistyczne linie, meble do zabudowy, drzwi przesuwne, naturalne drewno w konstrukcji podłóg, a czasem także ścian, wyglądają bardzo nowocześnie. Zintegrowane oświetlenie i czarne akcenty nadają temu minimalistycznemu projektowi nieco futurystyczny wygląd. Wnętrze wygląda bardzo dobrze na otwartym planie z panoramicznymi oknami i wysokimi sufitami.

Styl azjatycki w aranżacji wnętrz jest bardzo interesujący ze względu na paletę kolorów z kilkoma ciemnymi akcentami. W stylu azjatyckim najczęściej stosuje się naturalne kolory: drewno, kamień, odcienie liści. Przykładem może być wnętrze w kolorze taupe z akcentami w odcieniach marsali lub suchych liści.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz