Nie każdy ma szczęście mieć łazienkę "z widokiem" - zwłaszcza wśród właścicieli mieszkań, a nie w domach prywatnych. Okno wpuszcza światło i świeże powietrze, a także może być ciekawym akcentem architektonicznym. Ale co zrobić, jeśli jedyną szansą na światło jest żarówka? Okazuje się, że takie wnętrze może być bardzo efektowne i jasne. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak to zrobić.

Łazienka bez okna - genialny projekt

Świetnym trikiem w aranżacji wnętrz, który pozwala optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń, jest zastosowanie materiałów odbijających światło. W przypadku łazienki będą to płytki, najlepiej wielkoformatowe ze srebrnymi elementami lub drobne płytki mozaikowe. Doda to głębi łazience i sprawi, że stanie się ona znacznie jaśniejsza. Taka konwencja dobrze pasowałaby do damskiej łazienki w stylu glamour lub nowojorskim. Będzie również dobrze wyglądać w pomieszczeniach minimalistycznych lub nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie.

Staraj się również wybierać meble z lekkim połyskiem - unikaj matowych powierzchni. Wybierz armaturę i wyposażenie w jasnych kolorach - białym lub jasnych pastelowych odcieniach. Stworzą one złudzenie optyczne, które powiększy nawet najmniejsze wnętrze.

łazienka bez okna

Oświetlenie w łazience bez okna - jakie wybrać?

Ponieważ w łazience nie ma okna, należy postarać się znaleźć dla niej najbardziej odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie powinno być przede wszystkim wieloźródłowe. Dlatego najlepiej jest zaplanować oświetlenie centralne jako sufitowe i połączyć je z kinkietami. W nowoczesnych łazienkach doskonale sprawdzają się lampy halogenowe lub taśmy LED, które można umieścić w celu podświetlenia szafek, przestrzeni nad wanną lub kabiną prysznicową.

Wybierając oświetlenie do łazienki bez okna, postaraj się, aby temperatura barwowa żarówek była jak najbardziej naturalna. Takie oświetlenie powinno być ciepłe i miękkie, aby dawało wrażenie naturalnego światła słonecznego. Chłodne kolory tego nie zapewnią.

Używaj dużych luster w łazience bez okna

Świetnym rozwiązaniem problemu braku okna w łazience, które zawsze polecam, są luksusowe lustra. Szkło to pięknie odbija rozproszone światło i automatycznie oświetla całe wnętrze. Dodatkowo iluzja lustra sprawi, że płaszczyzna ta stanie się wizualnie dodatkowym obszarem wnętrza. Jeśli nie stronisz od ekstrawaganckich i odważnych rozwiązań, możesz nawet pokryć całą ścianę lustrzaną powierzchnią. Lustro jest elementem uniwersalnym, dlatego można je wykorzystać w niemal każdym stylu wnętrza, jaki wybierzemy.

łazienka bez okna

Łazienka bez okna: prysznic czy wanna?

W przypadku łazienek bez okien zdecydowanie polecam prysznic - najlepiej bez kabiny typu walk-in. Dzięki temu, nawet w bardzo małym wnętrzu, uzyskamy wrażenie bardzo otwartej, świeżej i jasnej przestrzeni. Osłonięcie strefy kąpielowej szklaną taflą pozwoli uzyskać dodatkową powierzchnię odbijającą światło, która wzmocni oświetlenie łazienki. Warto zainwestować w szkło odporne na mgłę. Będzie ona zawsze przejrzysta i łatwiejsza do czyszczenia. Ściany wewnętrzne są dobrze oświetlone listwami LED lub oprawami halogenowymi, co daje wrażenie głębi niszy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz